Kategorie:

Związek z dużą różnicą wieku

Związki, w których kobieta jest dużo młodsza od mężczyzny zazwyczaj są źle widziane przez społeczeństwo. Czy jednak nie postrzegamy takich par zbyt stereotypowo? Dlaczego niektóre kobiety poszukują starszych od siebie mężczyzn, czują się z nimi bezpieczniej? A czego mężczyźni szukają w związku z dużo młodszą partnerką?

Czasem problemem w takim związku jest lekceważenie zdania i pozycji młodej kobiety przez partnera. To, co ona może początkowo ignorować, w przyszłości może stać się przyczyną rozpadu ich związku, gdy minie początkowe zauroczenie. To nie wiek jest problemem, a ewentualne różnice między partnerami. Jak zawsze – należy szczerze rozmawiać o swoich uczuciach. Różnica wieku wpływa na sytuację, jednak nie musi jej zdominować. Niemniej negatywne opinie zewnątrz, wyrażane nawet nie wprost, mogą zwiększać czy tworzyć dyskomfort w związku.

Zresztą różnica wieku, właśnie w tę stronę, jest w kulturze uznawana i aprobowana od lat. Przyjmuje się, że mężczyzna o kilka lat starszy od kobiety daje jej poczucie bezpieczeństwa. Co jednak, jeśli różnica wieku jest ogromna? Jeśli to 10, 20, a nawet 30 lat? Wiele osób ma na to jednoznaczny pogląd. Takie związki, choć mogą przetrwać, nie powinny mieć miejsca i wynikają z zaspokajania pewnych braków w życiu emocjonalnym. Znaczyłoby to, że osoba, która wchodzi w taki związek, nie ma uporządkowanych pewnych spraw i stara się je sobie zrekompensować.

Jeszcze gorzej, gdy kobieta wchodzi w taki związek z wyrachowania. Wiedząc, ze starszy mężczyzna jest z racji wieku w dużo stabilniejszej sytuacji, niż jakikolwiek rówieśnik kobiety. Nie można oczywiście uogólniać. Powody wejścia w taki związek mogą być różne, ale często wynikają z pewnych kryzysów, problemów, niestabilności emocjonalnej. Starszy mężczyzna lub starsza kobieta tracą głowy dla młodszych od siebie, porzucając ustabilizowane spokojne, rodzinne życie. Dlaczego? Bo na przykład dopada ich kryzys wieku średniego, chcą się odmłodzić, mają wrażenie, że coś ich ominęło, nie chcą mieć poczucia, że wszystko co najlepsze jest już za nimi. Czasem jest to sposób na dowartościowanie się, pokazanie innym na co daną osobę jeszcze stać. Czasem zaś chęć posiadania młodszej partnerki lub partnera to chęć „wychowania” go. Młodsze osoby łatwiej ulegają wpływowi, a osoba starsza może z racji wieku i doświadczenia łatwo zdominować związek. Nie wróży mu to dobrze na przyszłość.

Należy także przyznać, że niektóre młode kobiety chcą po prostu wygodnego życia. Starszy mężczyzna to bezpieczeństwo finansowe i pewna stabilizacja – trudno tu uznać, że będzie się oglądał za młodszymi. Można stwierdzić, że układ jest stabilny i uczciwy. Kobieta osiąga to czego chciała, choć niektórych rzeczy się równocześnie wyrzeka. Czy to jednak nie uczucie powinno być podstawą związku?

Jeszcze większe niezadowolenie społeczeństwa i pewien niesmak wzbudza relacja, w której to kobieta jest starsza. Prawdą jest jednak, że o ile i tu można mieć wiele wątpliwości co do przyczyn wchodzenia w taki związek, to jednak szanse na przetrwanie ma on nie mniejsze niż w sytuacji, gdy to mężczyzna jest starszy. Wszystko zależy od dopasowania się partnerów.