Kategorie:

Jak budować zdrowy związek?

Jesteśmy w związku, ale co teraz? Samo bycie nie oznacza, że będzie on udany. Musimy przestrzegać pewnych zasad, aby zbudować dobry i zdrowy związek z osobą, z którą planujemy przyszłość. Nie jest to wcale trudne, ale często my sami stajemy sobie na drodze do osiągnięcia tego celu. O czym musimy pamiętać, jeśli naprawdę zależy nam na danej relacji i czego koniecznie musimy przestrzegać?

Rozmowa podstawą każdego związku

W związku trzeba rozmawiać, to nie podlega żadnej dyskusji. Mimo że każdy z nas o tym wie, rzadko kto potrafi naprawdę się do tego zastosować. Często wychodzimy z założenia, że druga osoba zna nas na tyle mocno, żeby się domyślić albo jesteśmy zbyt dumni, żeby samodzielnie rozpocząć rozmowę na ważny dla nas temat. Co ważne, rozmowa to nie tylko omawianie naglących problemów czy planów na weekend. Powinna być one częścią naszej codziennej rutyny. Bez tego po prostu zaczniemy się od siebie oddalać. Każdy z nas codziennie przeżywa coś, o czym chciałby porozmawiać, a nasz druga połówka jest właśnie tą osobą, z którą powinniśmy to zrobić.

Uczucia nie zawsze będą nam towarzyszyć

Nie nastawiaj się, że od razu do szaleństwa zakochasz się w osobie, z którą jesteś w związku. Nie oczekuj od siebie, że taka miłość pojawi się kiedykolwiek. Nie każdy z nas jest w stanie kochać w ten sposób. Ale nie oznacza to, że przez to nasz związek będzie gorszy jakościowo. Zamiast tego postaw na troskę, opiekuńczość, zaradność i szczęście. Bo jeśli jesteś z kimś szczęśliwa, ale nie czujesz miłości, to dalej jest zdrowy związek. Absolutnie nie wymuszaj na sobie czucia czegokolwiek i nie myśl, że przy braku uczuć coś jest z Tobą nie tak. Nie okłamuj jednak w ich sprawie swojego partnera czy partnerki. Zawsze bądź szczery, a w zamian oczekuj tego samego.

Kłótnie też są elementem zdrowego związku

Nikt nie chce się kłócić, ale trzeba się na to przygotować i zrozumieć, że kłótnia nie musi oznaczać końca związku. Oczywiście ostatecznie i tak wszystko będzie zależało od Ciebie, ale bierz pod uwagę powody i słowa, które podczas kłótni padły. Ciche dni też mogą być na porządku dziennym. Tak naprawdę ich szkodliwość zależy przede wszystkim od intencji partnera, z jakimi podejmuje dane działania. Toksyczni partnerzy często posługują się nimi, aby wywołać określone reakcje i Cię w pewnie sposób sterroryzować. Czasami jednak wynikają one z naszych emocji. Warto czasem dać drugą szansę i monitorować kondycję naszego związku w przyszłości.

Dodaj komentarz