Rozwód nie jest przyjemnym wydarzeniem, ale dobrze jest się do niego odpowiednio przygotować, zwłaszcza jeśli jest to rozwód z orzekaniem o winie jednego ze współmałżonków. Warto zatem wiedzieć, jakie dokumenty są potrzebne do złożenia rozwodu i gdzie szukać pomocy, by można było szybko wygrać sprawę rozwodową.
Jak złożyć pozew o rozwód?
Przede wszystkim pozew o rozwód należy złożyć do sądu okręgowego, który przynależy do miejsca zamieszkania małżonków. Należy też mieć na uwadze to, że składając taki pozew, trzeba mieć pewność, że rozpad nastąpić we wszystkich możliwych kwestiach, co dla sądu ma najważniejsze znaczenie. Pozew musi zawierać:
- podstawowe informacje obojga małżonków,
- dokładny adres powoda, czyli osoby, która domaga się rozwodu,
- dokładny adres osoby pozwanej, czyli drugiego współmałżonka.
Ważne jest też w przypadku rozwodu, kiedy para posiada małoletnie dzieci, gdyż powód musi wskazać jakiego rozstrzygnięcia domaga się w kwestii prawnej opieki nad wspólnymi dziećmi. Osoba składająca pozew może również od razu określić, jaką stawkę alimentów chce dostać, gdy będzie musiała lub musiał samodzielnie zająć się po rozwodzie z dziećmi. W pozwie powinny znaleźć się także informacje dotyczące żądanie podziału wspólnego majątku takiego jak: samochody, dom czy inne nieruchomości lub wspólnie prowadzona firma. Co więcej, to osoba składająca pozew, może także zażądać eksmisji współmałżonka ze wspólnego mieszkania w takim pozwie, dzięki czemu wszystko odbędzie się zgodnie z prawem. Należy jednak mieć na uwadze, że w pozwie o rozwód trzeba również zawrzeć konkretny powód, dlaczego chce się skończyć dane małżeństwo. W pozwie powinny znaleźć się również imiona i nazwiska oraz adresy świadków, którzy zostaną powołani przez małżonka, który chce się rozwieźć. Taki pozew o rozwód musi być także podpisany przez współmałżonka.
Gdzie złożyć pozew o rozwód?
Pozew rozwody należy złożyć najlepiej w dwóch egzemplarzach do sądu okręgowego, w którym to okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Jeżeli z różnych względów nie da się złożyć w takim sądzie pozwu, to trzeba go złożyć w sądzie okręgowym w obecnym miejscu zamieszkania współmałżonka. Należy pamiętać, że przy składaniu pozwu do sądu trzeba się także liczyć z opłatą, którą wynosi około 600 złotych. Jeśli nie stać go na pokrycie kosztów, to można wraz z pozwem złożyć prośbę o zwolnienie z kosztów sądowych. Warto też pamiętać, że można współcześnie złożyć pozew o rozwód także za pomocą Internetu, jednak trzeba sprawdzić wcześniej, czy w danym mieście lub miejscowości jest taka możliwość.
Czy można samemu napisać pozew o rozwód?
Pozew o rozwód może zostać napisany samodzielnie bez pomocy żadnego adwokata. Należy jednak mieć na uwadze, że pozwy pisane przy pomocy prawnika, adwokata i innych osób do tego upoważnionych można liczyć na to, że sprawa zostanie szybciej rozwiązania. Pisząc rozwód bez pomocy adwokata, należy pisać go zgodnie ze wzorem, który da się znaleźć na stronie sądu okręgowego lub można także go dostać osobiście w sądzie. Im lepiej jest napisany pozew o rozwód, tym sprawa rozwodowa może nastąpić szybciej. Dlatego też trzeba mieć to szczególnie na uwadze, jeśli zależy nam na tym, aby dostać rozwód jak najszybciej. Gdy składa się pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, to taki proces może być nieco wydłużony, gdyż sad będzie chciał bardzo dokładnie przejrzeć wszystkich świadków i powody, dla których ma orzec winę danego współmałżonka.
Warto pamiętać, że pozew o rozwód, jak i sam rozwód jest dla małżonków, a szczególnie dla osoby składającej pozew bardzo emocjonalnym wydarzeniem, dlatego dobrze jest mieć wsparcie rodziny. Dobrze jest też udać się do psychologa, dzięki czemu będzie można opanować emocje, zwłaszcza na sali sądowej. W dodatku takie wizyty u psychologa można również przedstawić na rozprawie, co może wpłynąć na szybszy i szczęśliwy koniec sprawy rozwodowej. Rozwód bez orzeczenia o winie jest obecnie najczęstszą wybieraną formą.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Radcy Prawnego Lucyna Szabelska.