Kategorie:

Wyjście z toksycznego związku

Każdy związek dwojga ludzi jest zupełnie inny. Relacje między nimi różnią się między sobą, dlatego że my wszyscy jesteśmy od siebie inni. Wszyscy pochodzimy z różnych domów i środowisk i znamy zupełnie inne zwyczaje. Wiele zależy od tego, z jakich domów się wywodzimy. To, w jaki sposób traktowali się nasi rodzice i dziadkowie oraz najbliższe otoczenie, będzie miało ogromny wpływ na to, w jaki sposób my będziemy traktować naszych partnerów.

W szczególności osoby wywodzące się ze środowisk patologicznych, w których ludzie nawzajem się nie szanują i źle traktują, mogą same nieświadomie lgnąć w przyszłości do osób, które będą zachowywały się swobodnie. Jest to bardzo przykra tendencja. Z pewnością poszukujemy podświadomie osób podobnych do naszych rodziców i chcemy tworzyć podobne związki, jeżeli są one udane. Toksyczne i złe związki zdarzają się jednak często. Wiele osób dziwi się tym, którzy pozostają w takich związkach i nie kończą ich z powodu nadużyć drugiej osoby. Często zastanawiamy się nad tym, jak kobieta może żyć z mężczyzną, który ją bije i obraża. Nie rozumiemy takich zjawisk i uważamy, że my na miejscu konkretne osoby zachowalibyśmy się skrajnie inaczej i nigdy nie dopuścili do tego, żeby ktoś się nad nami znęcał, ani psychicznie, ani fizycznie. Praktyka pokazuje jednak, że nawet silne osoby, które mają niezłomne charaktery i wydają się niezniszczalne, bardzo często tkwią w patologicznych i toksycznych związkach i nie potrafią odciąć pępowiny. Kobiety bardzo często po prostu kochają swoich katów i nie potrafią bez nich żyć. Często zdarza się również, że przeważają względy finansowe i są one po prostu od nich uzależnione w tym względzie. Sytuacje bywają różne. Z pewnością dużą rolę odgrywają także dzieci, w szczególności kiedy są jeszcze małe. Rodzice nie chcą psuć im dzieciństwa i zabierać możliwości wychowywania się w pełnej rodzinie. Nie biorą jednak pod uwagę tego, że jest to rodzina dysfunkcyjna i nienormalna. Wiele osób decyduje się więc na życie z drugą osobą przez dziesiątki lat i nawet nie daje po sobie na zewnątrz poznać, że cokolwiek mogło by być nie tak. Bardzo często nawet najbliższe otoczenie nie zdaje sobie sprawy z tego, że u znajomych występują takie problemy. Coraz częściej spotykamy się bowiem ze znęcaniem się psychicznym nad drugą osobą i z uzależnieniem jej od siebie właśnie pod względem finansowym. Rodzice bez pracy lub z niższym wynagrodzeniem często obawiają się również, że zostaną im odebrane prawa rodzicielskie lub opieka nad dzieckiem i nie decydują się na wyjście z tej ciężkiej sytuacji.

Bardzo pomocna w takich przypadkach jest z pewnością pomoc rodziny i najbliższych przyjaciół. Nie należy się obawiać proszenia o pomoc, ponieważ po to właśnie mamy bliskie osoby. Niekiedy tylko z ich pomocą jesteśmy w stanie sobie poradzić z takimi problemami i zakończyć związek, który nas wyniszcza. Istnieją specjalne grupy wsparcia dla osób, które tkwią w toksycznych związkach i są uzależnione od swoich partnerów. Można również zwrócić się do wielu różnych instytucji, które pomagają także pod kątem finansowym i wspierają start w nowe życie.