Kategorie:

Jak dbać o związek?

Wielu osobom wydaje się, w szczególności na początku znajomości ze swoim partnerem, że miłość jest na tyle silna, że jest w stanie przetrwać wszystkie próby. Myślą, że związek jest w stanie samodzielnie przetrwać, ponieważ jest bardzo silny i trwały. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, na samym początku znajomości i samego związku, wszyscy mamy założone na oczy różowe okulary.

Początkowa faza zakochania sprawia, że w swoim partnerze dostrzegamy jedynie jego dobre cechy i całkowicie omijamy wady. Poza tym, sami również staramy się, aby partner mógł być z nas zadowolony i pewien, że to jest właśnie to. Endorfiny robią swoje i czujemy jedynie miłość i szczęście. Dlatego też na początku związku nie może być mowy o kłopotach i nieporozumieniach. Wszystko układa się wspaniale. Problemy zazwyczaj pojawiają się dopiero po jakimś czasie. Najczęściej zdarza się tak w momencie, kiedy podejmujemy decyzję o wspólnym zamieszkaniu i prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego. Wtedy bowiem na jaw wychodzą wszystkie wady nasze i partnera, które do tej pory były niedostrzegalne, lub można było je po prostu ukryć. Najczęściej problemy pojawiają się, kiedy zauważamy, że mamy całkowicie inne przyzwyczajenia, o innych porach chodzimy spać, w inny sposób lubimy spędzać czas wolny, czy też mamy inne wyobrażenie o porządku i podziale prac domowych. Większość par jest sobie w stanie poradzić z tak niewielkimi problemami i opracowują po prostu strategię wspólnego funkcjonowania. Coraz częściej zdarzają się jednak związki, które nie są w stanie poradzić sobie z takimi problemami i prędzej, czy później rozpadają się, lub są bardzo nieszczęśliwe. Nie ma w życiu nic gorszego, niż brak szczęścia we własnym domu, przy najbliższej sercu osobie. Pary, które przetrwają pierwszy kryzys, najczęściej narzekają po jakimś czasie na brak temperatury w swoim związku, czy też na to, że dzieci przysłaniają im całe życie i zabierają mnóstwo czasu. Istnieją jednak metody na to, aby skutecznie co jakiś czas podgrzewać tę temperaturę i po prostu nie dać zgasnąć uczuciu miłości i pożądania. Warto zadbać o to, aby związek był trwały i po prostu szczęśliwy. Wystarczy po prostu od czasu do czasu pobyć tylko i wyłącznie sam na sam. Każdy związek potrzebuje takiego czasu we dwoje. Najlepiej jest wtedy poświęcić się wspólnym pasjom, które cieszą oboje partnerów. Poza tym, koniecznie co jakiś czas trzeba razem udać się na randkę. Powinna być to taka randka, do jakiej przyzwyczailiśmy się na początku związku. Najlepiej jest udać się na kolację w miłe miejsce, czy też do kina lub do teatru. Dobrze jest partnera zaskoczyć i sprawić mu niewielką przyjemność. Wcale nie musi być to drogi prezent, a może być miła karteczka włożona do pudełka z kanapkami do pracy, czy też liścik miłosny pozostawiony na drzwiach do mieszkania.

Najważniejsze to jednak, szanować swojego partnera jako drugiego człowieka i przede wszystkim dużo rozmawiać. Para powinna zawsze podejmować wspólne decyzje i trzymać wspólny front wobec dzieci.