Kategorie:

Z nieśmiałością na ty

Nie jest zbyt przyjemnym tematem, ponieważ nikt nie chciałby być nieśmiały. Ci śmiali nie wykazują zainteresowania, ponieważ nie rozumieją, jak to jest być nieśmiałym. A kto śmiały nie jest, nie chce też raczej o tym rozmawiać czy dużo myśleć. Na pocieszenie jednak należy powiedzieć nieśmiałym, że z nieśmiałością jest jak z większością rzeczy w życiu ludzkim. Można mianowicie nad nią pracować.

Na początek jednak trzeba zaakceptować ją jako kolejną ze swoich cech. Nie jest ani radością samą w sobie, ani też wadą umniejszającą znaczenie ludzkiej egzystencji. To cecha, którą udaje się kształtować tak, by nie wpływała na życie wbrew zamierzeniom jednostki. Pierwszym krokiem jest uznanie faktycznego stanu rzeczywistości. Tak, jestem nieśmiały. Przy okazji warto uzupełnić tę informację danymi, zgodnie z którymi mniej więcej połowa ludzi na świecie jest skłonnych uznać siebie za nieśmiałych. To spora grupa, więc nieśmiałemu od razu powinno zrobić się nieco lżej na duchu. Do śmiałości jednak daleka jeszcze droga. W pracy nad nią przydadzą się umiejętności interpersonalne, ale również wiedza na temat komunikacji. Trzeba nauczyć się mówić wyraźnie i z odpowiednią głośnością. Ciche myszki nie mają szans. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by opanować skuteczne sposoby mówienia. Za podstawę niech posłużą ćwiczenia z prawidłowej dykcji. Nie trzeba zapisywać się na kurs. Wystarczy wypożyczyć lub kupić książkę z wprawkami dykcyjnymi.

W sieci także jest sporo materiałów na ten temat. Na kurs można natomiast zapisać się w celu nauki innych zdolności komunikacyjnych. Na pewno przyda się umiejętność formułowania zrozumiałych przekazów w różnych sytuacjach. Można nad tym pracować także w domowych warunkach. Chociażby poprzez wyobrażanie sobie okoliczności zdarzenia i przygotowywanie różnych scenariuszy. Oczywiście nie wszystko pójdzie tak, jak zakłada plan. W życiu tak łatwo nie jest. Człowiek ma jednak szansę przygotować się na najbardziej prawdopodobne opcje. Poza tym ma poczucie działania i pracy nad sobą, a to zawsze poprawia samopoczucie i samoocenę. Bezcenna jest też postawa ciała, mimika, jednym słowem przekaz niewerbalny. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że takie coś w ogóle istnieje. To, co niewypowiadane na głos, też ma ogromne znaczenie. Wystarczy poznać podstawy komunikowania. Praca nad tym będzie znacznie łatwiejsza, jeżeli człowiek uwierzy w siebie. Tak po prostu uzna swoją wartość. Wartość, na którą nie trzeba zapracować, a która jest zwyczajnie dana jednostce. Co więcej, im bardziej stara się ona poprawić swoje życie, tym lepiej powinna się czuć sama ze sobą. Wówczas i postawa ciała będzie pewniejsza, i krok stanie się bardziej dynamiczny, a na twarzy częściej pojawi się uśmiech.

Ludzie, którzy czują się dobrze sami ze sobą, nie stresują się tak często tym, co inni o nich myślą. A im niższy poziom napięcia, tym człowiek ma więcej energii, którą może spożytkować w trakcie komunikacji z otoczeniem. Dlaczego pokonanie nieśmiałości jest tak ważne? Przede wszystkim pomaga w budowaniu związków i relacji z innymi członkami społeczności. A to od nich zależy w znacznym stopniu szczęście jednostki. Oczywiście są ludzie, którzy nie potrzebują bogatego życia towarzyskiego, by czuć się szczęśliwymi. Jednak nawet samotnicy z wyboru nie dadzą rady żyć w zupełnym odosobnieniu. Tak więc im również przydadzą się umiejętności komunikacji interpersonalnej. Chociażby po to, by załatwić sprawę w urzędzie czy rozwiązywać problemy z sąsiadami lub sprzedawcami. Takich kontaktów trudno uniknąć. Pokonanie nieśmiałości to proces, ale jeżeli uda się choć trochę ją ograniczyć, to już wielki sukces. I należy siebie za niego wynagrodzić przynajmniej uśmiechem i chwilą satysfakcji.

Kolejne etapy powinny być już łatwiejsze, choć wyzwań czekających na nieśmiałych pewnie nigdy nie zabraknie. Sporo pozytywnej energii może dodać pomoc innym ludziom, którzy także zmagają się z tym problemem. Bardzo łatwo ich rozpoznać, zwłaszcza komuś, kto sam też z natury jest nieśmiały. Pomoc im też nie jest trudna. Czasami wystarczy uśmiech, rozpoczęcie rozmowy, pokazanie akceptacji.