Kategorie:

Sekrety udanego związku

Stworzenie udanego związku nie udaje się tylko tym, którzy kończą studia psychologiczne. Każdy z nas ma szansę na to, aby jego związek przetrwał lata. Harriet Lerner – ciesząca się popularnością w Stanach Zjednoczonych terapeutka rodzinna – uważa, że sekret tkwi w naprawdę banalnie prostych sposobach. Poniżej przedstawiamy garść rad, które pomogą stworzyć związek szczęśliwy na lata.

Nie bój się eksperymentów w sypialni

Wiele osób uważa, że skoro są już ze sobą kilka czy kilkanaście lat, to sypialnia nie ma przed nimi żadnych sekretów. Tym bardziej nie kryją się w niej żadne problemy. Tymczasem okazuje się, że większość osób skrywa głęboko jakieś obawy związane z seksem. Wstydzimy się własnego ciała, które nie jest idealne, uważamy, że robimy to zdecydowanie za rzadko. Nie warto z pewnością w ocenie swojego życia seksualnego kierować się tym, co widzimy w serialach czy filmach. Trzeba stawiać na to, co sprawia nam prawdziwą przyjemność. Nie można jednak zapominać, że rutyna zabija. Warto więc od czasu do czasu zdecydować się z partnerem na mały eksperyment, który być może pozwoli na nowo odkryć własną seksualność.

Różnice nie są złe

Bardzo często wydaje się nam, że udany związek mogą stworzyć jedynie bardzo do siebie podobne osoby. Tymczasem okazuje się, że również różnice nie są niczym złym. Sprawiają one przede wszystkim, że związek tworzy dwoje ludzi, którzy nie zlewają się ze sobą. Aby związek się udał, każde z nas musi mieć własne zainteresowania i upodobania. Oczywiście znaczenie ma także to, czy potrafimy ze sobą wspólnie spędzać czas i czy mamy o czym rozmawiać. Różnice nie są jednak niczym złym i często to właśnie na nich budujemy udany związek.

Czas tylko dla siebie

Związek się nie uda, jeżeli partnerzy nie będą mieli dla siebie czasu. Bardzo ważne jest, aby w codziennych obowiązkach wygospodarować chociaż chwilę na to, aby pobyć tylko razem. Nie przynośmy pracy codziennie do domu, podrzućmy czasem dziecko do teściowej czy mamy. Dzięki temu będziemy mogli nacieszyć się sobą, a tym samym pielęgnować nasz związek. Jeżeli partnerzy nie mają czasu na to, aby po prostu ze sobą pobyć, związek prędzej czy później się rozpadnie.

Naucz się mówić przepraszam

Nawet w najlepszym związku zdarzają się trudności i problemy. Nie brakuje również kłótni. Dlatego tak ważne jest, aby partnerzy nauczyli się mówić przepraszam. Jednocześnie w przeprosinach nie ma miejsca na żadne „ale”. Pamiętaj, że słowo „ale” zawsze umniejsza rangę przeprosin i sprawia, że przerzucamy odpowiedzialność za konflikt na drugą stronę. W udanym związku trzeba umieć przyznać się do błędu bez wstydu i zażenowania. Przeprosiny pomagają odbudować więź, która przez kłótnię została na chwilę zerwana. Jednocześnie trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że nigdy nie należy traktować seksu jako sposobu na pogodzenie się i rozwiązanie problemów. Do łóżka zawsze idziemy w doskonałych nastrojach i bez wzajemnych pretensji. Tylko bowiem wtedy seks nie stanie się sposobem na to, aby partnerzy wzajemnie między sobą pogrywali.