Fetyszyzm – zaburzenie czy otwartość na nowe doznania?

hqdefaultRodzaj pewne zaburzenia seksualnego, w którym fetyszysta potrzebuje określonego przedmiotu, elementu do uzyskania satysfakcji seksualnej. Każdy z nas ma drobne fetysze i nie jest to nic zdrożnego. Gorzej jest w przypadku kiedy ewoluuje to w niebezpieczną stronę i może zagrozić relacji z partnerem.

Co to dokładnie jest fetysz? Może to być przedmiot, ale również i element sytuacji bądź otoczenia. Nie jest on typowym bodźcem seksualnym, ale jego brak uniemożliwia osiągnięcie orgazmu lub znacznie to utrudnia. Przykładowo niektórzy mężczyźni uwielbiają kobiety w pończochach i wzmaga to u nich popęd seksualny. Całkowicie jest to zrozumiałe i nie wzbudza negatywnych odczuć. Sytuacja zmienia się jeśli u jedno partnera coś wywołuje podniecenia, a drugiego obrzydza i odpycha.

Występuje wiele rodzajów fetyszyzmu, które można wyszczególnić. Agorafilia – bodźcem seksualnym są wyłącznie miejsca publiczne i tylko tam osobnik jest w stanie znaleźć ukojenie seksualne. Nekrofilia jest rodzajem dewiacji, podczas której dochodzi do obcowania płciowego z osobą zmarłą. Koprofilia natomiast ma związek z kałem, tylko poprzez obcowanie z nim może dojść do zaspokojenia osoby. Fetysz stóp nazywany jest podofilią. W przypadku urofilii przedmiotem stymulującym jest mocz. Dakryfilia jest jednym z zaburzeń preferencji seksualnych, w tym przypadku obiektem staje się prowokowanie partnera do płaczu, wywoływanie u niego łez. Wśród rodzajów zaburzeń można wyróżnić również masochizm. Tylko całkowite podporządkowanie się i uległość wobec partnera przynoszą seksualne zadowolenie. Sadyzm natomiast polega na odczuwaniu rozkoszy w momencie dominacji nad partnerem. To ryzykowne, ponieważ często granice przesuwane są coraz dalej. Takie zabawy bywają bardzo groźne. W czasie „upojenia seksualnego” jdna ze stron może nie potrafić powstrzymać agresji. Eksaudyryzm to kolejna odmiana fetyszyzmu. Osoby cierpiące na tę przypadłość czerpią satysfakcję z podsłuchiwania odgłosów stosunku seksualnego lub innych praktyk seksualnych. Zainteresowany poprzez to osiąga rozkosz. Można wspomnieć jeszcze o istnieniu Autopedofilii. Bycie traktowanym jak dziecko wiąże się z osiągnięciem orgazmu. Osoba tylko poprzez takie traktowanie może się zaspokoić. Istnieje nawet fetyszyzm pępka czy ramion. Tego rodzaju obcowania mają już oznaki wypaczenia.

Jak przebiega leczenie fetyszyzmu w momencie, kiedy przestaje on być drobnym upodobaniem, a staje się chorą manią. Gdy staje się on obsesją i całkowicie odcina możliwość normalnego współżycia poza rytuałem, należy iść do specjalisty. Osoby takie potrzebują psychoterapii, gdyż ich preferencje stały się chorobliwe. Czasami w niektórych związkach wystarczy dobra komunikacja z partnerem i praca nad wspólnym dobrem i satysfakcją.

Z fetyszem wobec którego mamy wątpliwości czy nie jest przypadkiem już swego rodzaju zaburzeniem, warto udać się do seksuologa. Najważniejsze jest jasne wytyczenie granic, które nie wyrządzają krzywdy drugiej osobie.