Waga relacji międzyludzkich

W dzisiejszych czasach często mówi się o tym, że ludzie, skupieni na pogoni za władzą i pieniędzmi, tracą umiejętność zwracania uwagi na drugiego człowieka; że obecna kultura obrazkowa i cyfryzacja doprowadziły do ogólnej znieczulicy, dominacji egoizmu nad altruizmem i niemożności odczuwania współczucia; że młodzież, przyklejona do ekranów komputerów, tabletów i smartfonów nie potrafi się porozumiewać z rówieśnikami inaczej niż za pośrednictwem portali społecznościowych; że obserwujemy upadek jednego z najważniejszych aspektów życia każdego człowieka, jakim są relacje międzyludzkie. Traktujemy te stwierdzenia z rezerwą – są przesadzone, choć jest w nich nieco racji.

Bez niepotrzebnego demonizowania możemy stwierdzić, że w dzisiejszej dobie rytm życia większości z nas został podporządkowany pracy i tak zwanemu samorozwojowi. W zasadzie nie ma w tym nic złego – sukcesy w pracy, którą kochamy, mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, a samorozwój, tak modny w ostatnich latach, co prawda jest do pewnego stopnia przejawem egoizmu, ale nie można powiedzieć, że jest szkodliwy – co więcej, jego efekty mogą w znaczący sposób poprawić jakość życia. Nie możemy zapomnieć jednak o ciemnej stronie medalu, jaką jest ograniczenie życia towarzyskiego. Na relacje międzyludzkie po prostu nie starcza nam czasu.

Ciężko zliczyć wszystkie badania naukowe, które dowiodły jak wielka jest waga udanego życia społecznego każdego człowieka. Warto przypomnieć najważniejsze fakty. Osoby prowadzące aktywne życie towarzyskie żyją dłużej. Są także szczęśliwsi. Można u nich również zaobserwować znacznie lepszą kondycję i stan zdrowia fizycznego, niż u “samotnych wilków”. Ci, którzy dbają o swoje relacje międzyludzkie mają niższe ciśnienie, ich serca lepiej pracują. Są również efektywniejsi. Chociaż czas, który mogliby poświęcić na pracę, spędzają w gronie znajomych, kiedy już zabierają się do wykonywania obowiązków, robią to szybciej i lepiej niż ci, którzy skupiają się jedynie na wykonywaniu zadań.

Zdrowie relacje międzyludzkie umożliwiają nam również funkcjonowanie w społeczeństwie. Nie należy polegać wyłącznie na sobie – nikt nie jest wszechmocny. Z czasem może się okazać, że będziemy potrzebować pomocy, a przy nas nikogo nie będzie. Nie twierdzimy jednak, że relacje międzyludzkie mają opierać się na interesowności i zasadzie “coś za coś”. Dla naszej psychiki niezmiernie istotna jest możliwość powierzenia komuś swoich tajemnic, zaufanie, dzięki któremu mamy poczucie bezpieczeństwa w gronie bliskich nam osób. Można zaryzykować tezę, że jest to znacznie istotniejsze niż praca, którą dość łatwo można zmienić, natomiast przyjacielską relację tworzy się latami i zostaje ona na zawsze.

Podsumowując, życie towarzyskie nie jest jedynie pustą rozrywką i beztroskim spędzaniem czasu wolnego na plotkach czy dyskusjach. Człowiek to istota społeczna, zatem obcując z innymi spełnia jedną ze swoich najważniejszych ról. Wartość szczerych, głębokich relacji z najbliższymi, serdecznego odnoszenia się do kolegów oraz drobnych aktów uprzejmości wobec nieznajomych jest nie do przecenienia.