Miłość od pierwszego wejrzenia – co za euforia!

Wiele osób wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia – szczególnie osoby należące do romantyków. Lecz co ciekawe, nauka dzisiaj dołączył swój głos poparcia, jeśli chodzi o miłość od pierwszego wejrzenia. Wnioski z badania przeprowadzonego przez Stephanie Ortigue, z Syracuse University i jego kolegów z Uniwersytetu w Zachodniej Virginii i Szwajcarii, uważają że zakochanie trwa tylko około jednej piątej sekundy.

Badanie i metaanaliza przeprowadzona przez ten zespół pokazała, że nie tylko to wpływa to na 12 obszarów mózgu, ale że również może doprowadzić do tego samego uczucia euforii jak kokaina. Związki chemiczne uwalniane podczas tego doświadczenia to bogactwo dopaminy, oksytocyny, adrenaliny i wazopresyny, która tworzy euforyczne odczucia. Według profesora Ortigue, wszystkie te działania w mózgu pobudzają serce i żołądek, dlatego tak często ma się wrażenie, że miłość znajduje się w „sercu” i ma się motyle w brzuchu.

Psychologowie są również zdania, że miłość od pierwszego wejrzenia, zależy od naszego stanu psychicznego umysłu. Po pierwsze, można się zakochać od pierwszego wejrzenia, bo wierzy się w miłość i chce się zakochać. Możliwości jednak te są znacznie zredukowane, jeśli jesteś zestresowany, zmęczony i starasz się rozwiązywać problemy w twojej głowie. Również godny uwagi jest fakt, że większość psychologów wydaje się wierzyć, że ludzie zakochują się w pierwszej chwili, głównie ze względu na fizyczne czynniki atrakcyjności. W około 8,2 sekundy, według innego badania, człowiek może zakochać się od pierwszego wejrzenia, a już później uczucie to zwyczajnie się pogłębia.

Kobiety raczej wykazują do tego, że mogą zakochać się łatwiej. Większość kobiet będzie uważać że jest zakochana na początku związku. Ale czy taka miłość od pierwszego wejrzenia naprawdę może być tak traktowana ilościowo i zweryfikowana przez naukę? Czy są jakieś cechy wykazywane przez ten rodzaj zjawisk, które mogą pomóc określić, kto w rzeczywistości to doświadczenie przeżywa?

Czy to jest naprawdę „miłość od pierwszego wejrzenia” czy po prostu „pożądanie”, którego doświadczamy w takich chwilach euforii. Choć może to być jak jedno z tych pytań które będzie lepiej raczej po prostu zignorować i udawać, że nigdy nie istniały, mimo tego wiele osób pokusiło się o bardziej szczegółowe spojrzenie na to zjawisko. Słownik definiuje miłość jako uczucia odczuwalna dla osoby, która wzbudza podziw i zachwyt lub może to też być kwestia czułości, zainteresowania lub życzliwości. W przeciwieństwie do tego, pożądanie jest sumowane do pożądania seksualnego szczególnie gwałtownego. Miłość i pożądanie jawią się zatem w bardzo podobny sposób, jednak będą produkować zupełnie różne działania i reakcje. Kiedy ludzie mówią o miłości od pierwszego wejrzenia, po prostu często jest to zauroczenie, która jest zbyt często mylone z miłością. Pożądanie często jest bardziej na instynktownej podstawie, ale jest cechą niezbędną do udanego związku.